Skip to main content

Artykuły dotyczące instalacji fotowoltaicznych

Klimatyzator zasilany fotowoltaiką - czy to możliwe?

Wszyscy chyba już odczuli na własnej skórze, jak wyraźnie ocieplił nam się klimat. Zimy od dawna pozbawione są dużej ilości śniegu, a lata są wyraźnie cieplejsze niż jeszcze kilka lat temu. W efekcie tego w wielu polskich domach pojawiła się klimatyzacja, która ma przynieść ulgę w najcieplejszych miesiącach. Niestety pobiera ona sporo prądu i wiele osób szuka alternatywnego zasilania. Często wybór pada na fotowoltaikę. Czy jest to dobre połączenie?

Czy można zasilać klimatyzator panelami słonecznymi?

Klimatyzacja a fotowoltaika — podstawowe informacje

Domowa klimatyzacja pozwala znacznie ochłodzić powietrze we wnętrzu pomieszczenia, dzięki czemu panować w nim będzie przyjemna temperatura bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz. Taka przyjemność niestety pobiera sporo energii elektrycznej, której ceny z roku na rok systematycznie rosną. Powstaje więc pytanie, czy klimatyzator można zasilać energią odnawialną pochodzącą z fotowoltaiki?

Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem mogą odetchnąć z ulgą, gdyż jak najbardziej istnieje możliwość zasilania klimatyzatora z paneli fotowoltaicznych. Produkowana przez nie energia będzie nawała się do tego, aby zasilić klimatyzację. Trzeba jedynie wiedzieć, w jaki sposób dobrać moc fotowoltaiki.

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do klimatyzatora?

Chcąc zasilać klimatyzator z fotowoltaiki, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię tego urządzenia. Wybranie zbyt słabych i za małej ilości paneli poskutkuje produkcją niewystarczającej ilości energii. W takim wypadku po prostu nie da się korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji. Jak policzyć zapotrzebowanie energetyczne klimatyzatora?

Standardowy klimatyzator używany w polskich gospodarstwach domowych ma moc 5 kW. Przeciętnie w naszym klimacie klimatyzacja pracuje około 600 godzin w ciągu roku. Oznacza to, że do uzyskania potrzebnej energii z promieni słonecznych konieczne będzie zakupienie przynajmniej dwóch paneli fotowoltaicznych o mocy 390 W. Taki zestaw powinien zapewnić dostatecznie dużo energii, aby można było za darmo mieć w domu chłodne powietrze.

Czy opłaca się łączyć fotowoltaikę i klimatyzację?

Dlaczego warto zasilać klimatyzację fotowoltaiką?

Oczywistą zaletą płynącą z połączenia fotowoltaiki i klimatyzacji jest ogromna oszczędność energii elektrycznej pobieranej z sieci, a więc bardzo duże oszczędności pieniędzy. Pamiętać jednak trzeba, że nie jest to jedyną zaletą, na którą można liczyć. Oprócz tego wspomnieć trzeba także o możliwości uzyskania w domu o wiele lepszego powietrza. Klimatyzacja nie tylko je chłodzi, lecz także oczyszcza z różnego rodzaju drobinek, a nawet alergenów.

Wykorzystywanie fotowoltaiki do zasilania klimatyzacji ma wymiar także ekologiczny. Zamiast zużywać prąd z sieci, który często produkowany jest ze spalania paliw kopalnych, można produkować własny czysty prąd, który nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Jednocześnie zauważyć trzeba, że w czasie zimy klimatyzator może pełnić funkcję grzejnika i ogrzewać nasze wnętrza co także będzie bardzo ekologiczne.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    · 6 miesięcy temu
    O, nie wiedziałam wcześniej, że można połączyć fotowoltaikę i klimatyzację! Brzmi faktycznie jak bardzo ekologiczne rozwiązanie 😉