Skip to main content

Artykuły dotyczące instalacji fotowoltaicznych

Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej?

Dodaj komentarz

Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej to już niestety nasza codzienność, która sprawia, że wiele osób boi się o swoją przyszłość. W końcu, kto z nas chce płacić coraz wyższe rachunki? Nie każdy jednak zastanawia się od czego zależna jest końcowa kwota na rachunku od dostawcy prądu i od czego zależy cena za 1 kWh. Okazuje się bowiem, że ma na nią wpływ wiele czynników, w tym między innymi wybrana przez nas taryfa, a sama cena energii elektrycznej nie zależy tylko od decyzji dostawców. Sprawdź jakie są składowe ceny prądu.

Taryfy za prąd – co to takiego?

Jednym z czynników wpływających na cenę energii elektrycznej jest tzw. taryfa. W Polsce wyróżniamy kilka taryf, które przeznaczone są dla różnego rodzaju odbiorców. Każda z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi zasadami naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej, co ma realny wpływ na ostateczną wysokość naszego rachunku.

W Polsce wyróżnia się cztery taryfy: A, B, C, G. Pełen symbol danej taryfy oprócz wybranej litery zawiera jeszcze liczbę składającą się z dwóch cyfr oraz ewentualnej litery dodatkowej. Zapis ten kryje w sobie następujący przekaz:

  • pierwsza z cyfr w numerze, czyli 1 lub 2 informuje nas o mocy umownej. W tym przypadku 1 oznacza moc niższą niż 40 kW, a cyfra 2 moc większą niż 40 kW;
  • druga cyfra wchodzącą w skład numeru mówi nam o ilości stref czasowych w ramach taryfy. Może to by numer 1, 2, 3 a nawet 4.
  • dodatkowy, ostatni znak informuje nas o sposobie rozliczania stref czasowych, gdzie „a” to podział na strefę szczytową oraz pozaszczytową, „b” podział na strefę dzienną oraz nocną, natomiast „w”, że inne ceny stosowane są w dzień, w nocy a także w weekendy.

Podział taryf

Taryfa A, czyli A21, A22, A23 oraz A24 jest przeznaczona dla największych odbiorców. Są nimi ogromne fabryki oraz kopalnie. Taryfa B stworzona została dla dużych firm oraz gospodarstw rolnych. Z taryfy C korzystają głownie mniejsi producenci a także firmy usługowe.

W przypadku gospodarstw domowych stosowana jest taryfa G. W ramach tej opcji można wybrać stałą cenę przez całą dobę, czyli taryfę G11, taryfę z dwiema strefami opłat- G12 i G12n posiadającą strefę pozaszczytową rozszerzoną w niedzielę a także G12 w o strefie pozaszczytowej rozszerzonej na cały weekend. Wybierając konkretna taryfę należy wiedzieć, że w przypadku opcji dwu- czy trzystrefowych cena 1 kWh w godzinach szczytu będzie zdecydowanie wyższa niż standardowa. Warto zatem dobrze zastanowić się nad okresami największego zużycia prądu w swoim domu, by odpowiednio dobrać taryfę i cała ofertę. 

Ranking firm fotowoltaicznych - zobacz top 10 w woj. lubelskim! 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.