Skip to main content

Artykuły dotyczące instalacji fotowoltaicznych

Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej?

Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej to już niestety nasza codzienność, która sprawia, że wiele osób boi się o swoją przyszłość. W końcu, kto z nas chce płacić coraz wyższe rachunki? Nie każdy jednak zastanawia się od czego zależna jest końcowa kwota na rachunku od dostawcy prądu i od czego zależy cena za 1 kWh. Okazuje się bowiem, że ma na nią wpływ wiele czynników, w tym między innymi wybrana przez nas taryfa, a sama cena energii elektrycznej nie zależy tylko od decyzji dostawców. Sprawdź jakie są składowe ceny prądu.

Taryfy za prąd – co to takiego?

Jednym z czynników wpływających na cenę energii elektrycznej jest tzw. taryfa. W Polsce wyróżniamy kilka taryf, które przeznaczone są dla różnego rodzaju odbiorców. Każda z nich charakteryzuje się nieco odmiennymi zasadami naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej, co ma realny wpływ na ostateczną wysokość naszego rachunku.

W Polsce wyróżnia się cztery taryfy: A, B, C, G. Pełen symbol danej taryfy oprócz wybranej litery zawiera jeszcze liczbę składającą się z dwóch cyfr oraz ewentualnej litery dodatkowej. Zapis ten kryje w sobie następujący przekaz:

  • pierwsza z cyfr w numerze, czyli 1 lub 2 informuje nas o mocy umownej. W tym przypadku 1 oznacza moc niższą niż 40 kW, a cyfra 2 moc większą niż 40 kW;
  • druga cyfra wchodzącą w skład numeru mówi nam o ilości stref czasowych w ramach taryfy. Może to by numer 1, 2, 3 a nawet 4.
  • dodatkowy, ostatni znak informuje nas o sposobie rozliczania stref czasowych, gdzie „a” to podział na strefę szczytową oraz pozaszczytową, „b” podział na strefę dzienną oraz nocną, natomiast „w”, że inne ceny stosowane są w dzień, w nocy a także w weekendy.

Podział taryf

Taryfa A, czyli A21, A22, A23 oraz A24 jest przeznaczona dla największych odbiorców. Są nimi ogromne fabryki oraz kopalnie. Taryfa B stworzona została dla dużych firm oraz gospodarstw rolnych. Z taryfy C korzystają głownie mniejsi producenci a także firmy usługowe.

W przypadku gospodarstw domowych stosowana jest taryfa G. W ramach tej opcji można wybrać stałą cenę przez całą dobę, czyli taryfę G11, taryfę z dwiema strefami opłat- G12 i G12n posiadającą strefę pozaszczytową rozszerzoną w niedzielę a także G12 w o strefie pozaszczytowej rozszerzonej na cały weekend. Wybierając konkretna taryfę należy wiedzieć, że w przypadku opcji dwu- czy trzystrefowych cena 1 kWh w godzinach szczytu będzie zdecydowanie wyższa niż standardowa. Warto zatem dobrze zastanowić się nad okresami największego zużycia prądu w swoim domu, by odpowiednio dobrać taryfę i cała ofertę. 

Ranking firm fotowoltaicznych - zobacz top 10 w woj. lubelskim! 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.